Yapaz Zeka ve Derin Öğrenme Çözümleri
Yapay Zeka Çözümleri

İnsanların ve hayvanlar tarafından kullanılan doğal zekanın aksine makinelerin sahip olduğu zeka çeşidine Yapay Zeka denmektedir. Bilişim sektöründe “ akıllı ajanlar” olarak tanımlanan çalışma alanına giren cihazlar, çevresindeki sistemlerden elde ettiği verileri belirli bir hedefe ulaşmak için işleyerek eyleme dönüştürme yetisine sahiptirler. Diğer bir deyişle, “Öğrenme” ve “Problem Çözme” yeteneklerini insan zihinlerine benzer şekilde bilişsel fonksiyonlar açısından makinelere uyarlama bilimi yapay zeka olarak bilinmektedir.

Dış etkenleri analiz edip, kaydeden ve yeri geldiğinde bu verileri birer tecrübe olarak kullanabilen “ öğrenme” yeteneğine sahip makinelerin sanayii, üretim, iletişim, bilişim, sağlık gibi alanlarda kullanılmaya başlaması ile “Yapay zeka” kavramı robotik çalışmaların çok daha ötesine geçerek nesnelere entegre edilmeye ve nesnelerle birlikte düşünülmeye başlamıştır.

SafeTech AR-GE ekibi yapay zeka bilimini siber güvenlik sistemlerinde kullanma konusundaki çalışmalarını sürdürmektedir. Bu konuda tahminleme analitiği yolu ile verilerin analizini algoritmalar ve derin öğrenme methodları yardımıyla yaparak , gelecekteki olaylar ya da süreçleri tahmin etme yoluna gidilmektedir. Bu olaylara örneklerden bazıları; risk analizi, maliyet analizi, güvenlik açıkları tanımlama, güvenlik önlemleri alma olarak belirtilebilir.


Derin Öğrenme Çözümleri

Yapay zekanın bir alt kolu olarak, makinelerin GPU (Grafik işlemci Ünitesi) kullanarak büyük miktarlarda verileri işleyerek seviyeli olarak “derin” sinir ağlarını kullanan ve eğitim verilerinden özellik tanımlaması yapabilen sistemler için ileri teknoloji ürünü sayılan “Derin Öğrenme” çözümleri günümüz teknolojisinin trend konularından birisi haline gelmiştir.

Makineyle öğrenme mantığında yapay zeka kavramını derin öğrenme alanında yoğunlaşması ve GPU ların çok büyük miktarlarda veriyi çok kısa sürede işleyerek CPU (Merkezi İşlemci Ünitesi) lara oranla 33 kata kadar hızlı tanıma yaptıklarının ortaya konması derin öğrenme alanında web ve sosyal medya şirketleri, veri madenciliği şirketleri başta olmak üzere her türlü veri işleme konusuyla ilgilenen şirketlerin yatırım alanı haline gelmesine neden olmuştur. Örnek vermek gerekirse, görüntü tanıma, dil işleme, ses tanıma gibi yetilerin derin öğrenme methodları kullanılarak makinelere kazandırılması yüzlerce video içerisinde anlamlı sonuçlar içeren veya belirli bir nesne içeren videoların saptanarak kullanıcılara sunulması kolaylığını sağlamıştır. Bu kolaylık sağlanırken makinelere iki farklı nesnenin özelliklerini tanımlamak yerine, bu iki farklı nesneyi doğrudan göstererek özelliklerini kendisinin öğrenmesi yoluyla ileride makineye benzer nesneleri gösterdiğimizde kendi tecrübelerinden yola çıkarak belirlemesi mümkün hale gelmiştir.

AR-GE ekibimiz yapay zekanın bir alt kolu olan derin öğrenme konusunda çalışmalarını sürdürmektedir. Bu çalışmalar kapsamında, tehdit analizi, tehdit tanımlaması, güvenlik tanımlamalarının iyileştirilmesi, saldırı tespit ve önleme sistemlerinde derin öğrenme çözümleri kullanılarak kendi kendine gelişen ve öğrenen güvenlik sistemleri geliştirilmektedir.Güncel eğitim ve etkinliklerimizden haberdar olmak için mail listesine üye olmayı unutmayın. ABONE OL!

Yerimiz


Bize Ulaşın


SafeTech Bilişim Danışmanlık Ltd. Şti.

Adres
Üniversiteler Mahallesi
İhsan Doğramacı Blv.
Gümüş Apt. No:29 ODTÜ/TEKNOKENT
ÇANKAYA/ANKARA

E-posta: info@safe-tech.com.tr